% promocje
es fi se de ru en pl

HollandHouse

Tradycyjne dania kuchni gdańskiej – co warto spróbować?

Tradycja kulinarna Gdańska jest bardzo bogata, obejmuje wiele potraw rybnych i mięsnych oraz różne słodkości. Jakie są najsłynniejsze gdańskie dania i desery?

Gdańskie specjały na stole

Gdańsk jest miejscem wartym odwiedzenia ze wielu względów, w tym również kulinarnych. Co roku w mieście organizowany jest Festiwal Kulinarny Gdańskie Smaki, podczas którego turyści mają okazję skosztować typowo gdańskich obiadów, wykonywanych z miejscowych surowców i według starych receptur. Również okoliczne restauracje szczycą się tym, że serwują potrawy kuchni regionalnej.

 

Przede wszystkim danie rybne

W lokalnej kuchni bardzo ważną rolę odgrywają ryby morskie, w tym przede wszystkim dorsze, śledzie, flądry. Jednym z typowych gdańskich obiadów jest dorsz smażony w maśle, podawany z kluskami. Wartą uwagi pozycją są też regionalne zupy rybne. W naszej restauracji  „Latający Holender” podajemy gdańską zupę rybną, przyrządzoną z dorsza, łososia i warzyw, serwowaną z szyjkami rakowymi.

Jednak kuchnia wybrzeża nie ogranicza się do ryb. Zarówno na festiwalach kulinarnych, jak i w gdańskich restauracjach czeka na nas duży wybór dań mięsnych na czele z gdańskim klopsem z wołowiny. Doskonałym uzupełnieniem posiłku jest odpowiednia popitka. W tym zakresie może zaproponować kieliszek ziołowo-korzennego Goldwassera, najsłynniejszej gdańskiej wódki.

 

A co na deser?

Na terenie Gdańska co roku odbywają się również Festiwal Czekolady i Festiwal Kawy, które są niepowtarzalną okazją do tego, aby spróbować lokalnych wyrobów cukierniczych. Jednym z największych osiągnięć tego pierwszego festiwalu jest reaktywowanie produkcji gdańskich pralinek marcepanowych. Na liście deserów znajdziemy też takie pozycje, jak: wafle gdańskie, tort gdański czy kawa brejka. Co to za słodkości? Nie zdradzimy! Zapewniamy jedynie, że warto przyjechać i ich spróbować.